Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Operasyondan bir hafta önce aspirin, coraspin, alkol, vitamin E gibi kan sulandırıcı maddelerden uzak durulmalıdır.

Sigara tüketimi en aza indirgenmelidir. Operasyon günü iyi bir kahvaltı yapmak gereklidir.

 

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 • Sizi terletecek, yoracak ve sürekli duş almanıza sebep olacak ağır işlerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca terleme sebebiyle saç kökleri de zarar görecek ve sağlıklı şekilde uzayamayacaktır.
 • Stresli gergin ortamlardan uzak durmanız gerekir. Çünkü stres saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Saçlarınızı özellikle stres sebebiyle kaybetmiş biriyseniz, saç ekiminden sonra kesinlikle stresli ortamlarda bulunmayınız.
 • Saç ekiminden sonra birkaç gece cinsel ilişkiden uzak durmanız gereklidir.
 • Saç ekiminden sonra antibiyotik kullanmanız gerekeceği için kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol doğrudan kan yolu ile dolaşım sisteminize karışacağından yeni ekilen saçlarınız için zararlı olacaktır.
 • Saç ekiminden sonra kısmen ağrı ve yorgunluk hissetmeniz mümkündür. Verilen lokal anestezi sebebiyle gerginlik te yaşanabilir. Doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaçları kullanmanız halinde birkaç gün içinde bu şikayetleriniz tamamen ortadan kalkacaktır.
 • İlk birkaç gün mümkün olduğunca sırt üstü yatmanız ve uygulama yapılan alanla hiçbir şeyi temas ettirmemeniz gerekir. Eğer uygulama başınızın arka tarafına da yapıldı ise yüz üstü yatmanız gerekmektedir.
 • Saç ekiminden sonra ekim yapılan alanın üstüne yatmanız halinde ödem yaşanabilir. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Birkaç gün içinde bu şişlikler ortadan kalkacaktır.
 • Saç ekiminin ertesi günü ensenizin saç alınan bölgesine yerleştirilen bandajın çıkarılarak pansuman yapılması gerekir. Bundan sonra alın bölgenize bir bandaj takılarak ödemin başınızdan alnınıza ve gözlerinize inmesi engellenir.
 • Saç ekiminden sonraki 2. Günden itibaren artık ekim yapılan alana herhangi bir uygulama yapılmaz. Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaç ve solüsyonların kullanılması gerekir.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Gün Yapılması Gerekenler

 • İlk gün kesinlikle saçlar yıkanmamalıdır. İkinci gün hastaneye giderek ense bölgenize pansuman yaptırmanız gerekir. Saçların yıkanması ise ancak 3. günden sonra tavsiye edilir. Daha önce yıkama yapılırsa, saç ekiminden istenilen sonucun alınması zorlaşacaktır.
 • İlk üç gün mümkün olduğunca güneşe çıkmamanız gerekir. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa başınızı sıkmayacak yumuşak kumaştan yapılmış bir şapka ile çıkmanız tavsiye edilir.
 • Saç ekilen bölgenin hiçbir yerle temas etmemesine ve darbe almamasına özen gösterilmesi şarttır.
 • İlk 3 günde sigara, kahve, çay ve alkol tüketiminden kaçınmak lazımdır. Bunlar doğrudan kana karışan ve uyuşturucu yada uyarıcı içeriği olan maddeler olduğundan yeni ekilen saç kökleriniz bundan çok çabuk etkilenecektir.

 

 Saç Ekimi Sonrası 15 Gün Boyunca

 • Saç ekimi yapılan bölgenin en az 15 gün kesinlikle güneş ışınlarından ve yağmurdan korunması gerekir.
 • Çok sıcak veya çok soğuk ortamlara girmemek, sıcak veya soğuk su yerine ılık suyla yıkanmak, hamam, sauna, havuz ve denizden uzak durmak gereklidir. Böyle yerler ayrıca enfeksiyon riskinizi de artıracağından operasyonun başarı ihtimalini düşürür.
 • İlk 3 gün boyunca yıkamadığınız başınızı 3.günden itibaren 15 gün boyunca her gün PH değeri 5.5 olan, anti bakteriyel ve kimyasal içeriği az olan şampuanlarla yıkamanız şarttır. Bu tür şampuanlar kafa derinizdeki bakteri ve mikropları öldürerek saç köklerinin gelişmesini sağlayacaktır.
 • Saç ekiminden bir hafta kadar sonra kafa derinizdeki izler geçer, kabuklanmalar dökülür. Operasyon sırasında oluşan kesiler veya yara izleri tamamen geç Bunun için endişelenmenize gerek yoktur.
 • Operasyondan sonraki günlerde saç köklerinin alıntığı kısımlarda küçük kızarıklıklar veya sivilcelenmeler görülebilir. İlaçlarınızı düzenli kullanmanız ve hijyeninize dikkat etmeniz halinde, bunlar bir süre sonra geç
 • Saçların 3 günden sonra ilk defa yıkanacağı zaman, uygulama yapılan merkezde yıkanması tavsiye edilir. Bu hem operasyon sonrası kontrolü sağlar hem de kullanılan malzemeler profesyonel olduğundan yıkama işlemi sorun yaratmaz.
 • Saç ekiminden sonra kullanmanız için verilen özel solüsyon düzenli ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Özellikle ilk 15 gün kullanılması çok ö Bu sürede günde bir veya iki kere parmak uçları ile uygulanacak bu losyon, yaklaşık 45 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalı ve akabinde kafa derisi PH 5.5 olan anti bakteriyel bir şampuanla yıkanmalıdır. Yıkama yapılırken yumuşak hareketlerle ve masaj şeklinde uygulama gerçekleştirilmelidir.
 • Operasyondan sonra yapmanız gereken her şey size tek tek anlatılacak ve gö
 • Yıkama yapılmaya başladıktan yaklaşık bir hafta sonra ekilen bölgedeki teller dökülmeye başlar. Bunu görünce paniklemenize veya saç ekiminin işe yaramadığını düşünmenize gerek yoktur. Bu doğal bir süreç Operasyondan birkaç ay sonra derinin 1.5 cm altına kadar yerleştirilen köklerden yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır.
 • Saç ekimi yapıldıktan sonra 10. günden itibaren kafa derisinde meydana gelen kabuklanmalar dökülmeye başlar. Eğer cilt yapınız sebebiyle bu dökülme gecikirse yıkanırken yumuşak masaj hareketleri ile bunu kolaylaştırabilirsiniz.
 • Saç ekiminden sonra ekim yapılan bölgeniz temiz ve hijyenik olması çok ö Saç derisinde kaşıntılar meydana geldiyse bunu doktorunuza bildirerek bir ilaç tavsiye etmesini isteyiniz. Ekim yapılan bölgeye jöle, sprey, briyantin gibi maddelerin kesinlikle uygulanmaması gerekir.
 • Saç ekiminden sonraki birkaç ay boyunca saç kurutma veya şekillendiricileri kullanmamaya özen gö Çünkü fön veya kurutma makinesinden çıkan sıcak hava ekim yapılan köklere zarar vermektedir. Mümkün olduğunca havlu ile kurutma yapılması tavsiye edilir.
 • Saç ekiminden sonraki 1- 1.5 yıl boyunca saçlarınızın sağlıklı kalması ve uzaması için gerekli özeni azami oranda göstermeniz gereklidir. Kimyasal içeriği düşük şampuanlar kullanmanız, saçlarınız çıkmaya başladıktan sonra buna güvenerek tedbiri elden bırakmamanız, temizliğe özen göstermeniz, saçlarınızı ve saç derinizi etkileyecek her türlü maddeden ve sert hareketten kaçınmanız gerekir.

Saç ekimi estetik kaygılarla gerçekleştirilse dahi tıbbi bir uygulamadır. Bu yüzden saç ekimi yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapmanız ve bu konuda uzman bir uygulama merkezi bulmanız gerekir. Aksi takdirde beklentilerinizi karşılamanız mümkün olmadığı gibi para kaybına uğrar hatta sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Özellikle saç ekimi sonraki dikkat edilmesi gerekenler hususunda doktorunuzu can kulağıyla dinlemeniz, verdiği ilaçları düzenli kullanmanız, tavsiyelerine uymanız ve düzenli olarak kontrole gitmeniz gerekir. Operasyondan sonra yaşadığınız sorunlarda kendi kendinize çözüm üretmek yerine doktorunuzla iletişime geçerek, söyleyeceği uygulamaları yapmanız en doğrusudur.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler, en az saç ekimi operasyonu kadar önemlidir. Maddi ve fiziki külfete girerek yaptırdığınız saç ekiminden beklediğiniz sonucu almanız için kurallara uymanız ve özenli davranmanız halinde eski saçlarınıza kavuşmamanız için hiçbir sebep yok.