Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi, dökülmeye dayanıklı olan ense ve kulak üstü bölgelerinden saç köklerinin alınarak, saç kaybının olduğu yerlere transfer işlemidir. Saç ekiminde ense bölgesinde bulunan köklerin kullanılmasının sebebi DHT (dihidrotestosteron) hormonuna karşı duyarlı olduklarından dolayı genetik olarak daha az dökülmeleridir. Vücudun diğer bölgelerinden alınan saç kökleri dökülmeye dayanıklı olmadıklarından ekim yapılırsa tekrar dökülebilirler.

Kadınlarda ise saç köklerinin dökülmeme özelliğine sahip oldukları bir alan yoktur. Bu nedenle kadınlarda yapılan saç ekimi operasyonunun başarı oranı daha düşüktür.

Saç ekim işlemi öncesinde anestezi yapıldığı için operasyon sırasında ağrı ve acı hissetmek mümkün değildir, uygulanan anestezi lokal(bölgesel) olduğundan seans süresince sohbet edebilir, gazete okuyabilirsiniz.
Saç ekimi cerrahi bir müdahaledir ve kesinlikle hastanede/ameliyathane ortamında yapılması gerekmektedir.

Saç Ekimi Süreci

1.GÜN saç ekimi – (Kan tahlilleri ( antiHIV, HBV ) yapıldıktan sonra işleme başlanır, hastanın kellik durumuna bağlı olarak 6-12 saat arasında değişkenlik gösteren Saç Ekimi operasyonu gerçekleştirilir.)

2.GÜN pansuman – ( 15 dakika, Saç ekimi operasyonunun 2. gününden sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz! )

3.GÜN İlk Yıkama olarak adlandırdığımız yıkama işlemi yapılır – (30 dakika)

Saç Ekiminden sonra 1. yılınız dolana kadar belirli aralıklarla gözlemimiz devam eder ve süreç sonlandırılır.

Neden Saç Ekimi

Günümüzde saç çıkardığı öne sürülen şampuan, tonik vb. ürünler yayılmıştır ve onaysız ürünlerin el altından satımı gerçekleştirilmektedir. Bu tür ürünlerin uzun süre kullanım sonucunda var olan sağlıklı saçları döktüğü ve çeşitleri yan etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Eğer bu tarz ürünleri kullanıyorsanız en kısa sürede bırakarak doktorumuza danışmanızı tavsiye ederiz. Saç ekimi işlemi, saçların doğal ve kalıcı olarak geri kazanmanın tek yoludur. Bu sebeple günümüz dünyasında saçlarınızı geri kazanmak istiyorsanız bunu sadece saç ekimi operasyonu ile gerçekleştirebilirsiniz.

Saç Ekimi Kimlere Yapılmalıdır?

Saç ekimi için uygun yaş aralığı nedir?

Saç ekimi için belirli bir yaş aralığı olmasa da erken yaşta yapılan saç ekimi operasyonları daha iyi sonuç vermektedir. Donor bölgesinde etkin ve sağlıklı kökleri bulunan her hasta saç ekimi operasyonuna girebilmektedir.

Başarı oranını etkileyen faktörler nelerdir?

* Ten renginizle saç renginizin kontrast oranı fazlaysa, seyreklik çok daha belirgin olur. Bu durumda kel görünümü kapatmak için çok daha fazla köke ihtiyaç duyulur, hastanın donor bölgesinde yeterli kök bulunması durumunda bu durumun da önüne geçilebilmektedir.

* Kalın saç yapısına sahip hastalarda görünüm açısından başarı oranı artmaktadır. Kalın saç yapıları ışığı bloke edecekleri için yoğunluk katar.

* Başarı oranını etkileyen diğer faktörlerden bir diğeri de dökülme tipidir. Örneğin erkeklerde yaygın olarak görülen erkek tipi dökülmeler ortalama 40 yaşına kadar devam etmektedir. Bu tip saç dökülmesi görülen hastalar genç yaşta saç ekim işlemi geçirse dahi zamanla dökülmeler devam edeceği için 2. bir saç ekimi operasyonuna ihtiyaç duyabilmektedirler. Bu sebeple doktorumuzdan ayrıntılı bilgi alarak size özel saç ekim operasyonunuzu planlamanız gerekmektedir.

* Ve tabii ki diğer bir önemli faktör de saç ekimi öncesi ve sonrasında size yapacağımız uyarılara kulak vermenizdir.